Stokke – nedidelis Norvegijos pietryčių miestelis prie jūros, kuriame tarp 12.000 gyventojų gyvename ir mes. Jau trejus metus. Šis miesteliukas daug kuo primena manąjį Raudondvarį prie Nevėžio, gal todėl neatsitiktinai mes čia? Pasivaikščiodami po gražias Stokke apylinkes, nuolat stebime pokyčius – tvarkomus kelius, renovuojamus pastatus, statomus naujus namus. O prieš keletą metų visai netoliese, šalia Stokke Ungdomsskole (Jaunimo mokyklos) ėmė dygti naujas mokyklos priestatas.

Išvados pačios peršasi: pirma, turbūt gausėja gyventojų bei atvykėlių. Antra, statybose dirbo ir lietuviai emigrantai. Statome sau? Juokas juokais, bet tiek Stokke darželiuose, tiek mokyklose paklausti apie lietuvių atžalas, norvegai linksi: “Ja, ja”.

Senoji Stokke Ungdomsskole buvo pastatyta 1963 m., o per dvejus metus iškilo ir naujasis pastatas, kainavęs 140 mln. kronų (apie 14 mln. eur.) Mokyklos vadovai dalyvavo statybų procese iki pat pabaigos. Dabar čia mokosi apie 310 mokinių. Pagal norvegišką švietimo sistemą ją lanko privalomo pagrindinio mokslo aštuntų, devintų ir dešimtų klasių mokiniai.  Yra klasės tautinių mažumų atstovams bei mokiniams su specialiais poreikiais. Anksčiau savo straipsniuose esu minėjusi, kad norvegai su nerimu pastebi mažėjant jaunimėlio, tęsiančio mokslus po dešimtos klasės (http://www.mokykloslangas.lt/lietuviskos-svajones-su-norvegisku-prieskoniu/#more-80)

      

Naujasis pastatas yra gana erdvus – net 4100 kv.m. ploto. Čia įrengtos naujos klasės, muzikos, meno ir rankdarbių kambariai, biblioteka, valgykla bei 10 kabinetų personalui – 60 žmonių. Sakoma, kad ši mokykla gali pagrįstai didžiuotis gražiausiai sutvarkyta aplinka visoje Sandefjordo komunoje. Mokyklos rektorė Marita Thuve tikina, kad kiekvienas kvadratinis metras čia puikiai išnaudojamas mokinių mokslams bei saviraiškai.

          

“Mes daug ir sunkiai dirbome paskutinius penkerius metus, kad suburtume puikius mokytojus, partnerius, pratintume mokinius prie mokymosi proceso, ir mūsų pasiekimų rodikliai nuolat auga. Mes ir dabar visi labai stengiamės, kad tik mokiniai atsiskleistų kaip įmanoma geriau. Juolab, kad dabar turime dar geresnias sąlygas. Mes mokiniams rašome asmeninius vertinimus, kurie yra labai konkretūs, aiškūs ir skirti jo individualaus tikslo siekimui. Mokiniai prie to įprato ir pasiekimai gerėja. Daugelis labai geranoriškai mokosi ir matydami puikius rezultatus, mes neabejojame sėkme. Mūsų pagrindinis tikslas yra sukelti mokiniui savimotyvaciją siekti savo svajonių, atsakingai priimti tinkamus sprendimus, ieškoti savo vietos ir dalyvauti bendruomenės gyvenime. Jie patys turi vystyti savo sugebėjimus, semtis žinių, gerinti santykius ir atrasti gyvenime savąjį kelią”, – pasakoja rektorė. Saugumas, žalingų įpročių prevencija, aplinkos saugojimas – taip pat svarbūs prioritetai.

          

Laisvalaikį mokiniai gali leisti futbolo stadionuose, krepšinio, tinklinio, lauko bei stalo teniso aikštelėse, parkūro platformoje. Kelios erdvės vykstant statyboms buvo atnaujintos. Daug mokinių sportuoja ir siekia sportinių aukštumų, gerai pasirodo varžybose. Gal apie šiuos jų rezultatus ir nebūna daug informacijos internete, bet mokytojai įsitikinę – fizinis aktyvumas padeda geriau mokytis.

Derėtų pridurti, kad skoningai apželdintoje aplinkoje įrengta daug vietų dviračiams, estetiškų suolelių, automobilių stovėjimo aikštelės. Šalia yra ir autobusų stotelė.

         

Trejus metus čia besimokantys mokiniai pasakoja jautę tam tikrų nepatogumų, kol dvejus metus vyko naujojo mokyklos pastato statybos. Bet rezultatai pranoko lūkesčius, mat dabar jie gali mėgautis naujomis erdvėmis, puikiai sutvarkyta aplinka bei infrastruktūra. Paaugliai tvirtina, kad pagerėjo net jų socialinis gyvenimas, nes jie gali nevaržomai rinktis ir bendrauti valgykloje. “Valgykla tapo populiariausia susitikimų vieta. Mes jaučiame, kad pasidarėme atviresni ir draugiškesni vienas kitam”, – sako mokiniai. “Atrodo, kad tapo ramiau ir tyliau mokykloje, mažiau triukšminga, nes čia daugiau erdvės, koridoriai platesni nei buvusiame pastate”, “O man patinka lankytis meno ir rankdarbių pamokose”, “Aš tai labiausiai mėgstu įsitaisyti naujoje skulptūroje priešais pagrindinį įėjimą”, – dalijasi įspūdžiais jaunimas.

Paklausti apie lietuviukus, jie tvirtina, kad mūsų tautiečiai čia puikiai jaučiasi. “Ir kalba norvegiškai jie labai gerai”, – komplimentas pabaigai…

Autorės nuotraukos