Pasakysiu tiesiai šviesiai: vos tik tą lemtingą 2020 metų kovo dvyliktą dieną darželio šefė pareiškė, kad darželiai dėl Covid-19 pandemijos uždaromi neribotam laikui, jau kitą dieną užsiregistravau darbo biržoje (NAV). Visų pirma, situacija buvo išties beprecendentinė, nieko nežinojome apie viruso plitimą ir pasekmes, antra – aš, kaip asistentė vikar (pavaduojanti) be nuolatinės darbo sutarties teturėjau minimalias garantijas. Tas mano žingsnis pasiteisino: tereikėjo kelių dokumentų iš darbovietės ir minimaliai uždirbtų metinių pinigų, nes dėl pandemijos buvo sumažinti reikalavimai pašalpoms. Ir štai: metams paskirta pašalpa (dagpenger) dalinai prisidėjo prie šeimos biudžeto. Po metų pašalpa buvo padidinta ir pratęsta dar pusmečiui.

O kokia situacija klostėsi tuo metu norvegiškuose darželiuose? Jie buvo visiškai uždaryti šešioms savaitėms. Kaip ir daugelyje šalių, toks netikėtas posūkis kirto ne tik per ekonomiką, bet ir emocinę žmonių būseną. Dalis darbuotojų gavo taip vadinamus permittering (laikinas nedarbingumas), bet sunkiausiai besiverčiančioms šeimoms vis tik buvo palikta galimybė vaikus vesti į darželius. Netrukus valdžia paskaičiavo koks nuostolis šaliai, kai tėveliai priversti sėdėti namuose su savo atžalomis ir įvedė daugybę naujovių, permainų, bet ugdymo įstaigas atvėrė. Trispalvis modelis – geltona, žalia, raudona – apspręsdavo taisyklių griežtumą.

Nerimo ir nežinios kupinos dienos atnešė daugybę iššūkių tiek darbuotojams, tiek tėvams. Kai kurių gimdytojų nepasitenkinimui darželių darbo laikas sutrumpėjo nuo įprastų 7.00-16.30 valandos iki 9.00 -15.00 valandos. Naujas žodis kohort reiškė ne visai naują reiškinį: su mažiukais iki trejų metų prie trijų vaikų privalėjo būti vienas suaugęs, o virš trejų metų, vienas suaugęs šešiems vaikams. Ši tvarka galiojo ir anksčiau, bet ne visur jos buvo laikomasi.

Visos patalpos buvo plaunamos, dezinfekuojamos, pertvarkomos. Atsisakyta nereikalingų daiktų, žaislų, kilimų ir kitų darželio atributų. Atsirado daugiau dezinfekcinių priemonių, popieriaus, servetėlių. Tėveliai privalėjo išsinešti visus nebūtinus vaikų daiktus, o patiems darželinukams buvo uždrausta dalintis žaislais, maistu. Tėvelių neleido į darželio patalpas, su vaikais jie atsisveikindavo lauke.

Atskirtos grupių zonos, koridoriai, kas man atrodo visai neblogai, nes būdavo darželių, kuriuose visiems vaikams leidžiama laisvai maišytis tarpusavyje ir vietoje šešių mažųjų tekdavo ganyti kelias dešimtis… Chaosas neįtikėtinas!

Keisčiausiais zigzagais nuvinguriavo juostomis ar atitvarais atitvertos zonos lauke. Beje, daugelis įstaigų tapo tiesiog lauko darželiais, nes vaikai lauke išbūdavo beveik visą dieną. Kai kurios lietuvių mamos, gailėdamos savo mažųjų, net neleido jų tuomet į darželius. „Mes nedirbame, sėdime namuose, o mūsiškiai vargšiukai lydosi lietuje”, – nerimavo jos. Žinoma, toks požiūris visiškai nesuprantamas norvegams, kuriems blogas oras tiesiog neegzistuoja…

   

Nebeliko darželiuose taip įprastų bendrų susirinkimų ir švenčių, kurdavusių nepaprastai jaukią, kūrybiško šurmulio ir juoko pilną atmosferą. Ilgiau kaip metus trukusi ypatingoji padėtis, besikeičiančios taisyklės, papildomi rūpesčiai be papildomo finansavimo gerokai išvargino darželių darbuotojus ir vadovus. Būta atvejų, kai dėl užkrato užsidarydavo grupė arba visas darželis. Nors švietimo profsąjungos reikalavo saviškiams prioritetinio skiepijimo, į tai nebuvo atsižvelgta. Per metus užfiksuota apie 1400 užsikrėtimo Covid -19 atvejų darželiuose.

Darželio Espira Oreid vadovė Tilla Lund Minge:

“Klausiu savęs po metų pandemijos – kur mes dabar? Darbuotojai dabar jau patyrę. Neturime socialinio gyvenimo už darbovietės ribų kaip buvome įpratę, nebeliko bendravimo pertraukų kambaryje, neturime profesinio tobulėjimo, nebeturime susirinkimų ir susitikimų kaip įprasta. Nieko nebeliko…Motyvacija banguoja. Ar taip ir gyvensime? Vis dėlto mes pasiraitojame rankoves, pasirengę priimti ateinančią pandemijos bangą. Juk mes esame šių laikų herojai! Galų gale viskas bus gerai! Galbūt teks išmokti gyventi su tokiomis grėsmėmis, tačiau vis tiek esame visiškai tikri, kad galų gale bus gerai! Neturime nustoti tuo tikėti.“

Nacionalinės privačių darželių asociacijos generalinė direktorė Anne Lindboe:

“Neįmanoma dirbti darželyje ir „laikytis saugaus atstumo“. Neįmanoma dirbti darželyje su veido kauke ar apsauginėmis pirštinėmis. Negali dirbti darželyje ir nepaguosti vaiko, kuriam jūs reikalingas. Negali dirbti darželyje ir išvengti artimo kontakto su vaikais, kurie kosėja arba kuriems po nosimi kabo snarglys.„

Sunkiu pandeminiu laikotarpiu atsirado ir originalių iniciatyvų. Vienas darželio darbuotojas Terje Johansen sukūrė facebook profilį, kuriame nuolat publikuoja patikrintus duomenis apie užsikrėtimo atvejus Norvegijos darželiuose. Jiems skiriamos originaliausių širdelių nuotraukos. Gal iš tiesų tai sušildė ne vieną iš 280 000 darželinukų?

       

           

Nuotraukos autorės ir iš Facebook