Naujųjų pamokėlės sau ir kitiems

 „Kaip greitai pralekia tas laikas“, „ir vėl nespėjau kažko įgyvendinti“, „nepavyko susitaupyti“ – artėjant Naujiesiems metams įprasta stebėtis. O kaipgi tas madingas norų surašymas, kuriam pasidaviau ir aš? Štai pernai buvau užsirašiusi juodu ant balto 6 pagrindinius norus, o dabar juos peržvelgiau ir …Ką jūs manote? Beveik viskas išsipildė, o jeigu ir ne visu šimtu procentu, tai vis tiek neblogai! Ir jokios mistikos čia nėra, nes išties stengiausi kaip sugebėjau.  

  1. Išmokti norvegų kalbą B2 lygiu. Tiesa, iš keturių egzamino dalių dvi dalis išlaikiau šiam lygiui, o kitas dvi – B1. Logiškai mąstant, jei nebūčiau kartelės sau aukštai pakėlusi, užtektų ir žemesnio lygio. Bet taip niekuomet gyvenime nedarau! Kelkime didesnius tikslus, bet siekime jų mažais žingsneliais!
  2. Susirasti Norvegijoje nuolatinį, neblogai apmokamą darbą švietimo srityje. Tiesa, tik vėlų rudenį pavyko įsidarbinti darželyje (beje, šioje šalyje visi darbai pakankamai vertinami.) Ir žinote ką – darbdaviams mažai rūpėjo mano žurnalistinis kraitis, stažas, kursai, vairuotojo pažymėjimas ir kiti mūsų dažnai pervertinami dalykai. Jiems patiko mano pozityvumas… Nebūkime niurzgos!
  3. Tęsti tinklapį „Mokyklos langas“ ir sulaukti daugiau prenumeratorių. Va, va kaip įdomu: jų nelabai daugėjo, užtat facebook paskyroje sekėjų gretos gausėjo… Čia jau ačiū dukroms už patarimus. Pasitikėkime jaunimu!
  4. Atsikratyti 10 kg viršsvorio. Numečiau 5 kg, intensyviai paplušėjusi sporto salėje ir bent mėnesį pasimaitinusi vegetariškai (iš jų dvi savaites – veganiškai). Priežasčių buvo daug, bet viena iš jų – klasiokų susitikimas. Net ir 30 metų po mokyklos baigimo norisi išsaugoti jaunatviškumą. Turėkime motyvus!
  5. Pažinti Reiki (rytietiškas senovinis gydymas rankomis). Nuostabios mokytojos ir draugės Janinos dėka pradėjau šį nepaprastą kelią. Tikėkime mūsų vidinėmis galiomis!
  6. Publikuoti savo knygą apie Izraelį. O varge, to man nepavyksta įgyvendinti jau gerą dešimtmetį… Keturiolikos mėnesių įspūdžius išguldyti popieriuje nebuvo sunku, o štai paviešinti ir nemoku/negaliu. Gal kad nebetikiu, kad tai gali būti kam nors įdomu? Neatidėliokime savo svajonių ilgam, nes tiesiog „perdegsite“!

*********

Na, bet būtų negarbinga kalbėti tik apie save, kai metų virsme stebuklingomis pasakomis pavirsta mūsų mokyklos ir darželiai. Žiemos švenčių šurmulyje netikėtai sužavėjo Garliavos Jonučių mokyklos mokinių dailės paroda „Žiemos pasaka“. Iš skirtingų karpinių su tautos raštais jiems pavyko sukurti vieningą paveikslą languose, simbolizuojantį mūsų miestų praeitį, dabartį, ateitį… O kur dar kalėdiniai žaislai, skulptūros, atvirukai, grafikos darbai, kalėdinės dekoracijos ir kompozicijos!

      

          

“Tai buvo be galo įdomus procesas, didelis džiaugsmas atrandant įdomias idėjas, jas papildant, vėliau įgyvendinant įvairiomis technikomis, – pasakoja mokyklos dailės mokytoja Aušra Urbikienė, vadovavusi šventiniam maratonui ir numačiusi kiekvienai klasei tam tikras temas, kurios viena kitą pratęsė, augo, taip sudarydamos vientisą mokyklos erdvėse esančią „Žiemos pasaką“. – Labai įdomu ne tik vadovauti, bet ir pačiai rodyti pavyzdį kuriant, taip pat su mokiniais bendradarbiauti, nes idėjos gimsta drauge diskutuojant ir eksperimentuojant.“

      

Visi penktokai kūrė kalėdinius žaislus ir šventinius papuošimus iš popieriaus temomis „Angelėlis“, „Aitvaras“. Lengvos ir išraiškingos angelėlių figūros mokyklos fojė sudaro grakštų tarsi „judančių“ skulptūrų vaizdą tarp besisukiojančių taip pat erdvėje lietuviškų spalvingų raštų, kuriuos kruopščiai tapė, karpė ir „išaudė“.

O štai šeštokai lipdė skulptūras iš modilino. Žvakides, angelus, žvaigždes mokiniai dekoravo, puošė akriliniais dažais. Pasak pedagogės, kiekvienas darbas yra savitai išraiškingas, nulipdytas vos per vieną dailės pamoką.

Kartono grafikos raižinius „Mano gimtas miestas“, „Žiemos peizažas“ kūrė 7 – ų klasių mokiniai. Dideliu išbandymu jiems tapo procesas, kai teko ne tik piešti, bet ir raižyti kartono lakštuose vaizdus, vėliau juos atspausti grafikos presu ant skirtingos spalvos popieriaus.

      

Kalėdinius atvirukus sukūrė šeštų ir aštuntų klasių mokiniai, kuriems vadovavo dailės mokytojas Linas Jurčiukonis. Raudoname fone grafiškai ir dekoratyviai pavaizduoti tikri žiemos ir Kalėdų pasakų veikėjai. Atvirukų ekspozicija užima mokyklos koridorių erdves.

Mokyklos fasado pusės languose – šventinė dekoracija „Šviesos ženklai“, kurią kūrė vyresniųjų klasių mokiniai. Pasitinkant Lietuvos atkūrimo šimtmetį mokiniai drauge su mokytoja ieškojo senovinių tautos raštų, ženklų ir jų simbolių, juos kopijavo, įvairiai meniškai ir savitai interpretavo popieriaus karpiniuose – raižiniuose. Ypatingai sudėtingas kompozicijas atliko III gimn. kl. mokinės Rita Gudaitytė, Ieva Bartkevičiūtė, Greta Bereišaitė; IV gimn.kl. mokinės Goda Šimkutė, Gabija Jurkšaitytė, Erika Tūgaudytė. Didelės trikampio formos, kurios simboliškai perteikia ne tik stabilumą, žemę, bet taip pat kai kur vaizduoja miesto bokštus, pilis ar netgi žvakides, ant kurių stiebiasi grakštūs, įvairiais ornamentais išraižyti rakteliai. Raktas – šių metų Garliavos simbolis.

   

Tai gali būti ir raktas į išmintį, į praeitį, į ateitį, į miestą, į pilį, į mokslą… Visos languose esančios figūros – trikampiai, raktai, gamtos elementai – apšerkšniję šakos, gamtos ženklai išpjaustyti įdomiais ženklais ir ornamentais – dailės mokytojos Aušros ir II-IV gimn. kl. mokinių darbai.

   

Mokyklos koridoriuose 5-6 kl. mokinių mišria technika sukurti kruopštūs, originalūs darbai „Žiemos pasaka“ tema. Keletą ekspozicijų sudaro III-IV kl. mokinių grafikos miniatiūrų darbai, atlikti taip pat spausdintinės grafikos technika. Mokyklos pirmo aukšto fojė – šventinė dekoracija greta mokyklos eglės – tai tarsi languose esančių ženklų ir ornamentų tęsinys, susikomponavęs į dailės mokytojos nutapytą svajonių miesto vaizdą. Visi Garliavos Jonučių mokyklos langai papuošti skirtingų formų ir raštų rakteliais, kuriuos drauge su savo auklėtojomis mokiniai iškarpė ir vėliau jais papuošė klasių langus.

O kokią žiemos pasaką sukūrėte jūs?

Mokyklos nuotraukos

Tituliniame psl. – Gretos Sipavičiūtės piešinys (6f)